Date:2026-02-02 Categories:Product knowledge Hits:146 From:Guangdong Youfeng Microelectronics Co., Ltd
1) According to Figure 1 or Table 2, it can be seen that at 75% μ o, H is 25Oe.
2) Calculate the ampere turns based on the H/NI values of the magnetic core in Table 3, i.e.: diode
H=(H/NI) NI is transformed into NI=H/(H/NI)
Try selecting T9026, the H/NI value of this magnetic core is 0.2168.
NI=25/0.2168=115.3, Take 115
Then calculate the number of turns based on the ampere turns
N=NI/I=115/3=38.3, Take 38
Calculate the inductance, the AL value of the magnetic core is 70nH/N2
L=N2AL=382×0.07=101.1μH
Due to the proximity of this inductance to the required value, 38 can be the required number of turns. If there is a significant difference, calculate the actual number of turns according to formula (3).
3) Calculate the number of turns using formula (3).
4) Calculate the DC magnetization force.
NI=N×I=38×3=114
H=(H/NI)×NI=0.2168×114=24.7Oe
5) Check the% μ o, as shown in Figure 1 or Table 2, it can be seen that 24.7Oe,% μ o>75%, meets the requirements. diode
(2) Method 2: Calculate from the energy storage coefficient.
1) Calculate the energy storage coefficient using formula (6):
W=LI2/2=100×32/2=450μJ
2) Calculate the ampere turns from W. By transforming formula (6 '), we can obtain: diode
NI=[2000W/AL]1/2
Try selecting T9026, which has an AL value of 70 for the magnetic core.
NI=[2000 × 450/70] 1/2=113.4, take 113.
Previous: Classification, Structure, and Principle of MOSFET